Firma bez ZUS

Rosnące stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej rodzi u wielu przedsiębiorców pytanie, co dalej.  Nasze Państwo nieustannie dąży do tego, aby opodatkować i ozusować wszystko, co możliwe. Wielu przedsiębiorców traci już nadzieje na to, że działalność gospodarcza jest dla nich a nie dla Państwa, gdyż zakładając dochód na poziomie 10000 zł miesięcznie, przedsiębiorca musi zapłacić ponad 3800 zł obciążeń podatkowych, co stanowi 38% jego dochodu. 

Od roku 2022 Polski Ład uzależnił płatność składki zdrowotnej od dochodów działalności gospodarczej. Czy w związku z wyższa miesięczną kwotą składek zdrowotnych zauważyłeś wprost proporcjonalną poprawę jakości usług świadczonych przez NFZ ? 

A gdybyśmy Ci przedstawili rozwiązanie, które legalnie w Polsce pozwala płacić składkę zdrowotną w kwocie np. 22,5 zł, a przy tym w dalszym ciągu masz prawo do świadczeń z NFZ wraz z prawem do zgłoszenia pozostałych członków rodziny oraz możliwość zwolnienia ze składek społecznych,
które stale rosną i w przyszłym roku będą już wynosi 1400 zł ?

Legalnym w Polsce i jednym z najprostszych rozwiązań jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Możliwość decydowania o tym, o ile chcesz płacić, w jakiej wysokości będziesz opłacał składki zdrowotne i społeczne. 

Zakładając miesięczny dochód 10000 zł przy których obciążenia podatkowe jednoosobowej działalności  na zasadach ogólnych wynoszą 45.600 zł to przy naszym rozwiązaniu minimalnie zapłacisz 15.300. A to oznacza, że rocznie pozostaje Ci ponad 30 tys. zł na dowolne cele. Z kolei jeżeli jesteś w związku małżeńskim i parter nie pracuje to nawet można zejść do poziomu rocznych obciążeń podatkowych w wysokości 10 tys. zł

Od roku 2020 Polski ład szukając kolejnej możliwości podreperowania budżetu Państwa w tym ZUS, podjął decyzje o ozusowaniu wynagrodzeń z tytułu powołania, czyli wynagrodzenie jakie pobiera członek zarządu z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu w Spółce. Dlatego też wypłacając sobie wynagrodzenie w wysokości 250 zł brutto miesięcznie, zobowiązany jesteś do zapłaty 22,5 zł składki zdrowotnej oraz 0 zł podatku dochodowego. Mało tego, płacąc tak niską składkę zdrowotną i tak może podpiąć pod swoje ubezpieczenie zdrowotne pozostałych członków rodziny. 

Skoro zainteresowała Cię ta oferta tzn., że nie wierzysz w emeryturę z ZUS. Jak wynika z naszych obliczeń jesteś w stanie rocznie zaoszczędzić 30 tys. zł. To do Ciebie należy wybór na co przeznaczysz te środki. Jest sporo rozwiązań w tym np. IKZE.

Zasada jest prosta. Nie chce nic dawać Państwu to one w zamian też Ci nic nie da. Natomiast jeżeli planujesz ciąże lub wiesz, że będzie Cię czekać długa rehabilitacja przed planowanym zabiegiem to również i na te zdarzenia mamy rozwiązanie.

Warunek jest bardzo prosty. Musisz mieć drugiego wspólnika. Może to być: żona, matka, ojciec, rodzeństwo, itp. 

Drugim warunkiem jest posiadanie kwoty 5000 zł jako kapitał zakładowy. Jeżeli jednak nie masz takiej kwoty to mamy pomysł na rozwiązanie tego problemu. 

Tak. Przede wszystkim ochrona majątku prywatnego. W przypadku działalności gospodarczej, jeżeli staniesz się niewypłacalny to komornicy mogą zając Twój prywatny majątek, a jeżeli nie masz rozdzielności majątkowej to całym Waszym rodzinnym majątkiem. Spółka z o.o. ogranicza Twoją odpowiedzialność do wysokości 5000 zł. 

Tak, dobrze słyszałeś. Spółka z o.o. jest opodatkowana dwa razy. Raz na poziomie zysku spółki, drugi raz na poziomie Twojej dywidendy. 

Trafiłeś jednak w dobre ręce. Nasi księgowi są wyspecjalizowani w zakresie ustawy o podatku dochodowym, co pozwoli zapłacić Ci podatek tylko raz, czyli tak jak dotychczas na działalności gospodarczej.

Księgowość spółki z o.o. jest prowadzona w postaci ksiąg handlowych. Jest to najbardziej skomplikowana księgowość prowadzenia firmy w Polsce. Jednak Ty nie musisz się tym przejmować. W dalszym ciągu dostarczasz nam faktury sprzedaży, faktury zakupu oraz dodatkowo wyciąg bankowy i wszystkie inne dokumenty związane z prowadzoną przez Ciebie Spółką. 

W przypadku pełnej księgowości masz dokładny wgląd w swoje: przychody, koszty należności, i zobowiązania, co daje Ci kompletną widzę, z jakiego tytułu masz największe obroty, jak wygląda podział wartościowy kosztów w Twojej firmie, prosty sposób monitorowania swoich należności i zobowiązań. 

To prawda, że w związku z powyższym księgowość spółki z o.o. jest droższa. Jednakże jeżeli obecnie płacisz 200 zł netto, a w przypadku Spółki z o.o. będzie to 500 zł netto to i tak wydaje nam się, że przy kwocie zysku 30 tys. zł dodatkowe roczne koszty księgowości w wysokości 3600 zł nie robią wrażenia.