Firma bez ZUS

Jak nie płacić składek ZUS prowadząc działalność gospodarczą? To pytanie zadaje sobie niejeden przedsiębiorca. Ty też zastanawiasz się jak obniżyć koszty w spółce z o.o.? Firma bez ZUS – to możliwe. Napisz do nas lub zadzwoń, a dowiesz się więcej.

Dla kogo jest ta oferta?

Naszą ofertę kierujemy do osób:

  • świadczą pracę na rzecz jednego kontrahenta, tj. samozatrudnienie (freelancer, projektanci, programiści, architekci, itp.)
  • którzy są właścicielami działalności gospodarczej w której pracę wykonują pracownicy, zaś rola właściciela ogranicza się do kierowania ( w tej sytuacji właściciel może zostać zwolniony z ZUS),

oraz ponadto:

– chciałyby miesięcznie zwiększyć swoje dochody od 700 zł wzwyż po uwzględnieniu wynagrodzenia dla nas,
– uważają, że koszty składek ZUS są zbyt duże (możemy je ograniczyć do minimum),
– prowadzą działalność sezonową   (nie będziesz musiał zawieszać działalności, aby nie płacić składek ZUS – ciągłość świadczeń NFZ),
– uważają, że emerytura z ZUS  nie zapewni  godnej starości i walałyby samodzielne zadbać o swoją emeryturę,
– chciałyby ograniczyć swoją odpowiedzialność za prowadzenie działalność do określonej sumy (brak odpowiedzialności majątkiem osobistym w razie odszkodowania, niewypłacalności),
– chciałyby płacić mniejszy podatek dochodowy ok. 9%-10%.

Dlaczego nasze rozwiązanie jest bezpieczne ?

Nasze rozwiązanie jest w pełni legalne i niepozorne jak to jest w przypadku otwierania działalności za granicą. Działania pozorne uregulowane są art. 83 KC i w przypadku, gdy fiskus lub ZUS udowodni, że działalność otworzona za granicą jest otwarta w celu ominięcia polskiego systemu podatkowego (jest to bardzo prosto – wystarczy poprosić o przedstawienie, np. kilku biletów lotniczych do siedziby firmy, gdy jest ona np. w Wielkiej Brytanii) to spowoduje do konsekwencje zapłacenia zaległych składek ZUS oraz podatku dochodowego wraz z odsetkami bez możliwość żądania zwrotu od zagranicznych Urzędów pobranych przez nich obciążeń podatkowych.

Jakie rozwiązanie stosujemy ?

Nasze rozwiązanie oparte jest o prowadzenie firmy pod formą prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ( Sp. z o.o.), której zasady działania zostały uregulowane w Kodeksie Spółek Handlowych oraz ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, który zawiera zamknięty katalog osób, które muszą odprowadzać składki ZUS.

Co oznacza zamknięty katalog ?

Jest to katalog wszystkich pozycji ustanowionych przez ustawodawcę jakie przypisuje on do danej ustawy. Zatem, jeżeli jest pozycja, która nie została ujęta w danym katalogu to oznacza to, że dana ustawa jej nie reguluje i daje pełną swobodę.

Taką pozycją jest właśnie spółka z o.o. a dokładnie jej wspólnicy oraz członkowie zarządu, którzy nie zostali zawarci w zamkniętym katalogu osób podlegających obowiązkowemu odprowadzaniu składek na ubezpieczenie społeczne.

Czy brak opłacania składek ZUS to również brak świadczeń z NFZ ?

Tak – gdy nic nie dajemy to nic nie dostajemy.

Mamy jednak na to kilka rozwiązań:

1). Samozatrudnienie.
Zatrudnienie się we własnej spółce na dobrowolną kwotę, kwotę np. 100 zł miesięczne na roznoszenie ulotek własnej firmy lub sprzątanie własnego biura. Ustawy nie regulują wysokości odprowadzania składki zdrowotnej od której będziemy otrzymywać świadczenia z NFZ ani tego, czy ich jakość jest uzależniona od kwoty jaką odprowadzimy. Zatem, czy odprowadzimy 280 zł, czy też 10 zł mamy prawo do pełnych świadczeń z NFZ

2). Finansowanie składki przez współmałżonka.
Istnieje możliwość dopisania do ubezpieczenia współmałżonka poprzez zgłoszenie u prawodawcy i złożenie przez niego odpowiedniego druku do ZUS. To rozwiązanie jest najtańsze, gdyż z tytułu dopisania współmałżonka do ubezpieczenia składka zostaje na tym samym poziomie.

3). Dobrowolne ubezpieczenie w ZUS.
Ze względu na kosztowność tego rozwiązania, tj. 385,27 zł w roku 2016 na miesiąc postanowiliśmy nie zagłębiać Państwa w ten temat.

 

Czy mogę zapomnieć o emeryturze z ZUS ?

A czy długo można pamiętać o tak niskim wpływie na rachunek jaki oferuje ZUS ? Zazwyczaj starcza on tylko na opłacenie czynszu i mediów za mieszkanie. Czy to godna starość ?

W naszym rozwiązaniu to Państwo decydują o tym, na co przeznaczą zaoszczędzone środki. Jeżeli środki zostaną przekazane na inwestycje czy też oszczędności to i tak środki, które Państwo odłożoną do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego będą kilka razy wyższe od tych, które przekazuje ZUS.

Czy na pewno nie dostanę nic od ZUS ?

Nie koniecznie. W naszym rozwiązaniu mogą Państwo otrzymać tą samą emeryturę jaką np. otrzymują osoby prowadzące działalność , które przez 25 lat odprowadzają pełne składki ZUS (w roku 2016 to kwota 1120 zł miesięczne), tj. 860 zł emerytury.

Jakie mamy na to rozwiązanie ?

Polskie prawo gwarantuje osobie w wieku emerytalnym minimum egzystencjalne w wysokości 860 zł niezależnie od ilości składek jakie odprowadziliśmy do ZUS. Ważne tylko, aby składki te przez cały okres w którym jesteśmy w wieku produkcyjnym wpływały na konto ZUS łącznie przez 25 lat*. Nieważne jest przy tym, czy jesteśmy zatrudnieni na pełny etat, na pół etatu, 1/8 etatu, czy też umowę zlecenia. Liczą się okresy składkowe a więc miesiące w których odprowadziliśmy jakąkolwiek składkę do ZUS, czy to 10 zł czy 500 zł.

*można ten okres skrócić – o szczegóły pytaj konsultanta